Nazwa iloczyn kartezjański pochodzi od nazwiska wybitnego francuskiego filozofa i matematyka Kartezjusza (właściwe nazwisko Rene' Decartes), który wprowadził to pojęcie w kontekście geometrii analitycznej.
Produkt kartezjański zbiorów X i Y oznaczamy przez i definiujemy jako zbiór wszystkich par uporządkowanych
takich, że
.
Formalnie: .
Co to znaczy, że jest to zbiór par uporządkowanych?
Para uporządkowana elementów jakiegoś zbioru to takie dwa elementy tego zbioru, spośród których wyróżniony jest pierwszy zwany poprzednikiem i drugi zwany następnikiem. Innymi słowy kolejność tych elementów w parze jest istotna i ustalona.
Formalnie parę uporządkowaną zdefiniował wybitny polski matematyk Kazimierz Kuratowski jako zbiór postaci: .
Zatem zbiór, który powstaje w wyniku wykonania działania nie jest zwykłym zbiorem elementów, ale zbiorem, którego elementy stanowią pary.
Każdy podzbiór iloczynu kartezjańskiego można utożsamiać z pewną relacją binarną (dwuargumentową), bowiem jeśli dane są pewne zbiory X i Y, to relacją między elementami zbiorów X i Y nazywamy dowolny zbiór par uporządkowanych , z których x jest elementem zbioru X zaś y jest elementem zbioru Y.
Bezpośrednio z definicji wynikają następujące związki dla dowolnych zbiorów A, B, X i Y:
1:
2:
3:
4:
Przykłady produktu kartezjańskiego:
1) Płaszczyzna euklidesowa - jako zbiór wszystkich punktów postaci (x,y), gdzie x jest odciętą punktu, a y rzędną punktu oraz ; zatem płaszczyzna rzeczywista to po prostu produkt kartezjański
.
2) Podobnie zbiór liczb zespolonych jest produktem . Dowolna liczba zespolona
o części rzeczywistej x i urojonej y, to nic innego jak para uporządkowana o poprzedniku x i następniku y.
3) Jeśli X={1,2}, zaś Y={a,b,c}, to
Widzimy więc, że , tym samym pokazaliśmy, że produkt kartezjański nie jest przemienny. Jest to jedna z podstawowych własności iloczynu kartezjańskiego, podobnie jak ta, że produkt ten nie jest łączny, ale za to ustępuje pierwszeństwa działaniom mnogościowym.
Więcej: